LUBECKO

Zajrzyj w historię aż do 1226 roku,  poznaj szczegóły nazwy wsi, historię 

znalezienia medalika czy kim była nasza lokalna mistyczka.

Historia miejscowości

Pierwsza historyczna wzmiana o Lubecku (1226)

Najstarszy dokument ze wzmianką o Lubecku pochodzi z roku 1226. Wzmianka ta odnosi się do nielegalnego punktu poboru cła w miejscowości.

HRABIA NAZYWA LUBIĘ-TO na POLOWANIU (XIII - XIV wiek)

Według przekazanej opowieści, hrabia lub inna zamożna osoba upolowała cennego jelenia w pobliskim lesie. Zafascynowany okolicą, nazwał ją "Lubię-to" lub "Lubić-to". W rezultacie tego wydarzenia postanowił założyć kapliczkę oraz wybudować dworek myśliwski. Wymiary kaplicy odpowiadają w przybliżeniu rozmiarom dzisiejszego prezbiterium kościoła.

ZnaLEZIENIE CUDOWNEGO MEDALIONU

W oktawie Bożego Ciała w 1716 roku cudownie odnaleziono srebrny medalion Matki Boskiej Lubeckiej o wymiarach 12,5 x 7,5 cm. Został on znaleziony na stercie gnoju, którego cztery pary wyczerpanych koni nie mogły przesunąć. Dopiero ręczne opróżnienie fury pozwoliło odkryć "przyczynę" zaskakującego zachowania konii. Był to Lubecki medalion ("medalik z Lubecka"), który został zostawiony w słomie prawdopodbnie przez wracającego pielgrzyma z Jasnej Góry.

Mistyczka z KANUSA Franciszka CIEMIENGA

Franciszka Ciemienga, znana potocznie jako Francka z Kanusa czy Dziołszka z Kanusa, była polską charyzmatyczką i mistyczką urodzoną 29 stycznia 1867 roku w przysiółku Kanusa koło Lubecka. W 1897 roku wstąpiła do Tercjarzy zakonu św. Franciszka na Górze św. Anny i przyjęła imię Angela. Mimo początkowych trudności w nauce religijnej, po pewnym wstrząsającym doświadczeniu podczas modlitwy, zaczęła niespodziewanie łatwo przyswajać wiedzę religijną. 

Doświadczała nietypowych stanów psychofizycznych, które społeczność nazywała "zabraniami", podczas których przekazywała informacje o ludziach, których osobiście nie znała. Jej grób, wykonany z czarnego kamienia, znajduje się przy kościele w Lubecku, a dom, w którym mieszkała i doświadczała tych mistycznych stanów, przyciąga turyści i pielgrzymi, zwłaszcza izba z sofą, na której miały miejsce "zabrania".

👉 https://parafialubecko.pl/francka-z-kanusa.html

👉 https://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszka_Ciemienga

👉 Dom na mapie

Odkrycie Fresków PREZBITERIUM

W 2009 roku odkryto zabytkowe freski gotyckie, które pokrywają ściany oraz sklepienie prezbiterium kościoła Wniebowzięcia NMP w Lubecku.


👉 https://gliwice.gosc.pl/gal/pokaz/3162815.Freski-w-sanktuarium-w-Lubecku/

👉 Panorama fresków 

Poznaj pełną i dużo bardziej szczegółową historię Lubecka klikając ten przycisk 👍

Lubecko jest piękne! Szczególnie na zdjęciach

Kalwaria parafialna wraz z stawem to wspaniałe miejsce na wypoczynek!

Pięknie odrestaurowane, zabytkowe wnętrze naszego Kościoła.

15 Sierpnia czyli prawdziwy śląski odpust w Lubecku, na który przybywają tłumy!

"Ranczo u farorza" czyli parafialna zagroda owiec.

Czekamy na Ciebie! Do zobaczenia!

Portal www.lubecko.pl jest niezależną stroną, inicjatywą oddolną mieszkańców wsi. Bez żadnych powiązań politycznych oraz wsparcia finansowego. W całości utrzymany, ze środków prywatnych jako promocja wsi i wizytówka, wg założeń autora strony.